niedziela, 7 lipca 2019
Kocham dzięcioły?
niedziela, 30 czerwca 2019
Monodontomerus obscurus
Jest tycia, ale w kokonach murarki ogrodowej czyni spore spustoszenie. W połowie czerwca, kiedy murarki kończyły już tegoroczny sezon, wokół rurek zaroiło się od tych maleńkich błonkówek. Siadają na rurkach i szukają miejsca odpowiedniego do zagłębienia pokładełka. Jesteśmy, proszę Czytelników, w obszarze fauny pasożytniczej Osmia bicornis.
niedziela, 23 czerwca 2019
Kwietnik straszliwy
czwartek, 13 czerwca 2019
Nożycówka pospolita
niedziela, 19 maja 2019
Spotkania z wielbłądką
Oto wielbłądka - owadzi świadek epoki dinozaurów. Mieszka w domkach murarek, więc trochę o niej opowiem.
niedziela, 12 maja 2019
Skórnikowaty - ostatnie raty
Taadam! 😃Po wielu tygodniach oczekiwania, karmieniu i doglądaniu, doczekałam się sprawdzenia i potwierdzenia mojej hipotezy roboczej: hodowane przeze mnie Kudłacze to rzeczywiście larwy chrząszcza Megatoma undata.
środa, 8 maja 2019
Pszczela mularka
Tę śliczną panią sfotografowałam dzisiaj w przerwie jej pracowitego dnia. Chwilę wytchnienia poświęciła na toaletę - czyściła skrupulatnie skrzydła, odwłok, nóżki.
piątek, 3 maja 2019
Porobnicowy czas
Moje pierwsze tegoroczne spotkanie z porobnicą czerwcową było dla nas obu bardzo niefortunne i w tej chwili jeszcze nie mogę do końca ocenić jego skutków. A było to tak.
niedziela, 21 kwietnia 2019
Osmia bicornis i globalne ocieplenie
Przeczytałam ciekawy artykuł. Okazuje się, że zmiany klimatu mają wpływ na zachowania godowe owadów, w tym, oczywiście, pszczół. Osmia bicornis rozpoczyna loty wczesną wiosną, kiedy występują znaczne zmiany temperatury. Jeżeli dodamy do tego postępujące globalne ocieplenie, otrzymamy skumulowany efekt temperaturowy.
wtorek, 9 kwietnia 2019
Murarki na start - wiosna 2019
poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Pszczolinkowo
Pod koniec marca Porobnicowo zamieniło się w Pszczolinkowo - królują w nim wczesnowiosenne pszczolinki. Tak, ta pszczolinka to pszczoła samotnica, która gniazda zakłada w ziemi.
niedziela, 24 marca 2019
Pszczoła dwuroga - Osmia bicornis

niedziela, 10 marca 2019
Zazieram, a tam... przezierka
Przeglądałam materiały z sezonu 2017 i w katalogu poświęconym znaleziskom w murarkowych rurkach znalazłam taką oto historię.
niedziela, 3 marca 2019
Skórnikowaty na raty
Imię robocze - Kudłacze. Prawdopodobne imię naukowe - larwy chrząszcza Megatoma undata z rodziny skórników (skórnikowatych). Prawda, że śliczne?
czwartek, 21 lutego 2019
Uznany za niezdatnego
niedziela, 17 lutego 2019
Murarkowe rurki
Zakończył się okres wydobywania kokonów z rurek. Wszystko jest posegregowane i czeka na początek sezonu. Przy okazji poczyniłam kilka spostrzeżeń dotyczących materiału gniazdowego i zaraz się nimi podzielę.
Subskrybuj:
Posty (Atom)