Pszczele larwy rosną sobie pod ziemią, a na powierzchni pojawiają się inni amatorzy ciepłego i suchego miejsca, zdatnego do gniazdowania. O taszczynie pisałam niedawno tutaj.
Tego samego dnia rzuciło mi się też w oczy coś dużego, czarnopomarańczowego, zawzięcie kopiącego tunel tuż pod ścianą domu, w miejscu bardzo suchym. Udało mi się złapać Przegubowca (nazwa robocza) w obiektyw, a potem poszłam obierać rzeczone borówki i dopiero po powrocie do domu, kiedy zidentyfikowałam i poczytałam, plułam sobie w brodę, że nie podglądałam dłużej.
![]() |
Norka wykopana przez szczerklinę |
Szczerklina należy do rodziny grzebaczowatych (podobnie jak wspominane już taszczyn i wytrzeszczka). W Polsce występuje 6 gatunków szczerkliny. Sądzę, ze miałam przyjemność ze szczerkliną piaskową Ammophila sabulosa.
Samica, którą widziałam, miała co najmniej 2 cm długości, była smukła, elegancka i bardzo szybka. Odwłok jest oddzielony od tułowia głębokim przewężeniem...* Faktycznie, wygląda to, jakby owad składał się z dwóch części, a mnie przypomina statek kosmiczny dalekiego zasięgu z częścią mieszkalną oddzieloną od silników.
![]() |
Widać odwłok osadzony na długim cienkim trzonku |
Chodnik, który kopie szczerklina prowadzi do komory lęgowej, tworząc z nią coś na kształt fajki. Jest jeden tunel i jedna komora.
Szczerklina ma żądło i poraża jadem gąsienice, przy czym żądli je wielokrotnie. A potem, zupełnie nie jak taszczyn, taszczy je per pedes do gniazda. Po zaprowiantowaniu komory samica składa jajo i wszystko starannie zamyka, zasypując też wykopany tunel. Kiedy widziałam ją kopiącą, było południe. Około trzeciej norka była już zasypana.

A szczerklina szukała nowego miejsca na gniazdo. To tu, to tam odgarniała nieco gruntu, ale rezygnowała.Oznaczyłam miejsce gniazda, zapisałam współrzędne i sprawdziłam w wykazie - norka szczerkliny nie pokrywa się z żadną zarejestrowaną przeze mnie norką porobnicy. To dobrze, bo przez chwilę myślałam, że trafiłam na kolejną owadzią kukułkę.
Larwa w komorze rozwija się dosyć szybko, pożerając nagromadzony żywy, choć sparaliżowany, pokarm. Potem przędzie kokon i czeka do wiosny. Albo i nie, bo znalazłam także informację, że gatunek ten może mieć więcej niż jedno pokolenie w roku **.
![]() |
Szczerklina w poszukiwaniu nowego miejsca na gniazdo. |
=======
*Tu i dalej opisy wyglądu i zachowania z: http://156.17.59.206/KLUCZE%20DO%20OZNACZANIA%20OWADOW%20POLSKI/032_XXIV_67.pdf
** https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczerklina_piaskowa
Ale potwór!
OdpowiedzUsuńAleż skąd, wąska w stanie ślicznotka :-)
UsuńGdyby nie Twoje wyjaśnienia, to byłabym przekonana, że ona jakiś pomarańczowy worek ze zdobyczą taszczy.
UsuńWidowiskowy owad, niejednokrotnie miałem z nim do czynienia.
OdpowiedzUsuńA ja, wyobraź sobie, pierwszy raz miałam przyjemność. Ślepa byłam, ale troszkę przejrzałam. Rzeczywiście wygląd ma przyciągający oko.
Usuń