Znalazłam te larwy oraz pozostawione przez nie wylinki w różnych miejscach:
![]() |
W dziwnym czarnym murszu wypełniającym rurkę. W innym takim samym miejscu w tej ciemnej masie kłębiły się milimetrowe białe larwy. Tu się nie kłębią, zjedzone pewnikiem. |
![]() |
W glinianych kokonach, prawdopodobnie wolnicy. Po prawej widać wylinkę. |
![]() |
W kokonach murarek - tu wylinki. Ale znalazłam również i larwy - zwiały, zanim zrobiłam zdjęcie. |
Gromadkę larw zamknęłam początkowo w plastikowych pojemniczkach w lodówce i zaczęłam szukać informacji w internetach. Niestety, jest sporo podobnych larw, więc, straciwszy najsamprzód mnóstwo czasu, dałam za wygraną i zwróciłam się do Wiedzących (dzięki, avidal!). Wysłałam parę fotek i otrzymałam podpowiedź: raczej Megatominae, ale najlepiej podhoduj te larwy i zobaczysz, co z nich wyrośnie.
![]() |
Larwy chrząszczy mają 5-9 mm długości. |
![]() |
Stołówka dla larw chrząszcza. Robią okropny bałagan, przemieszały ze sobą wszystkie "dania". |
I co? Larwy były wydobywane z rurek od połowy do końca stycznia, 1 lutego 2019 trafiły do "hodowli" i dostały jeść.
22 lutego zrzuciły skórę pierwsze dwa, a następne 25 i 27 lutego oraz 3 marca. Wszystkie nadal są Kudłaczami i nie wiem, czy i kiedy przeobrażą się w imago.
|
|
![]() |
Megatoma undata. Dorosłe osobniki znalezione wśród kokonów nieznanego mi owada. |
Megatoma natomiast uważana jest za gatunek "dziki"***.
Występuje głównie w starych drzewach, zwłaszcza liściastych — w murszu dziupli, opuszczonych chodnikach larw i komorach poczwarkowych chrząszczy drewno- i próchnożernych, pod odstającą korą, w gniazdach żądłówek. Jest spotykany także w starych budynkach drewnianych, słupach, płotach, mieszkaniach, starych ulach pszczół oraz w gniazdach błonkówek, zamieszkujących w ściankach gliniastych i lessowych. Zimuje zarówno postać dojrzała, jak i stadium larwalne. Larwy żerują na wylinkach larw owadów oraz na martwych owadach****.
Czy z moich larw wylęgnie się takie cudo? Zobaczymy. Nie omieszkam Szanownych Czytelników poinformować. A na razie dodam tylko na koniec, że kiedy próbowałam na balkonie focić dorosłe, a był piękny słoneczny dzień, większość z nich... odleciała. Mam nadzieję, że znalazły sobie dobrą kryjówkę.
Aktualizacja 24 marca 2019 roku.
Zgodnie z sugestią Ani, zamieszczam film poklatkowy z żerowania Kudłaczy. Rejestracja - dwie klatki na sekundę. Odtwarzanie - 30 klatek na sekundę, w rzeczywistości aż tak szybko się nie ruszają. Oryginalny film obejmował cały dzień. Skróciłam, bo one prawie cały czas robią jedną rzecz - JEDZĄ :-).
======================
* Kadej Marcin. Larva and pupa of Megatoma (s. str.) undata (Linnaeus, 1758) with remarks on biology and economic importance (Coleoptera, Dermestidae). Dostępne w Internecie: https://zookeys.pensoft.net/article/14049/element/2/11/
** terrarium.com.pl https://www.terrarium.com.pl/19138-dermestidae-skornikowate/
*** http://www.thewcg.org.uk/dermestidae/0541.htm
**** http://coleoptera.ksib.pl/kfp.php?taxonid=27098&clkShowPubs=y&l=pl#dettop
I tak z blog o pszczołach rozrastasz się do bloga o różnych interesujących owadach.
OdpowiedzUsuńWszystkie jakoś z pszczołami się łączą. Zawsze miejscem życia, czasami systematyką. Nie spodziewałam się, że to się tak rozwinie, ale cieszę się. Dzisiaj rano zauważyłam, że zrzucił skórę kolejny Kudłacz. Chociaż często do nich zaglądam, nie udaje mi się złapać tego momentu. Może dlatego, że najczęściej znajduję je rano.
OdpowiedzUsuńMoże powinnaś zmienić tryb życia na nocny? ;)
UsuńAlbo ustawiać jakiś automat do fotografowania metodą poklatkową przez całą dobę.
Genialny pomysł, dziękuję! Zaraz przystępuję do realizacji. Tylko jeszcze muszę zdecydować, którego z 9 Kudłaczy obserwować: tego, który wykudłaczył się jako pierwszy, czy tego, który jeszcze tego nie zrobił? Nie wiem nawet, ilu wykudłaczeń się spodziewać?
UsuńTylu wykudłaczeń, ile jest możliwe.
UsuńFachowiec mówi, że od 5 do 40 :-)
UsuńImponujące! Jesteś niesamowita!
OdpowiedzUsuńDziękuję, motywujesz mnie :-)
OdpowiedzUsuń