niedziela, 5 lipca 2020

Witamy panią Zadziorkową

Gasteruption female
Pod koniec kwietnia przeglądałam garść rurek, które zimowały w domku nożycówek. W jednej z nich o średnicy zaledwie 4 mm za szklaną zatyczką  znalazłam samotną dużą białą larwę. Włożyłam larwę do kapsułki żelowej i obserwowałam bez większej nadziei na sukces.

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Szklane domy samotek

Hylaeus difformis female
Trzecie nieznane, o którym pisałam tutaj, nieznanym już nie jest - zza szklanych zatyczek wyszły śliczne małe pszczoły - samotki obrzeżone Hylaeus difformis. Pszczoły te nie mają żadnych szczoteczek na nogach czy brzuchu, pyłek i nektar transportują w wolu.

sobota, 2 maja 2020

Każda rurka ma dwa końce

Poprzedni wpis był dołujący. Ale spieszę z dobrymi wieściami. Każda rurka ma dwa końce.  Na każdym z nich można znaleźć skarby. Nieczyszczenie domków ma też końce dwa: jednym jest opowiedziana tutaj katastrofa, a drugim, bardzo optymistycznym - pojawienie się w rurkach nowych lokatorów.

wtorek, 31 marca 2020

Wielbłądki dwie

Phaeostigma notata - wielbłądka pospolita
Z okazji drugiego wiosennego śniegu prezentuję kolejny odcinek serialu o wielbłądkach. Parka, której przeobrażenie opisałam tutaj, zamieszkała razem. W Polsce występuje 9 gatunków wielbłądek (Raphidioptera), na świecie ponad 200. Pojawiły się w paleozoiku i występują tylko na półkuli północnej.*

niedziela, 22 marca 2020

Wielbłądka - przeobrażenie

Phaeostigma notata male pupa - wielbłądka pospolita
Z okazji pierwszego śniegu tej wiosny oraz wymuszonego pobytu w domu wywołanego Wiadomo Czym, z przyjemnością przedstawiam kolejną owadzią historię. Będzie o wielbłądkach. Bo, po pierwsze, okazuje się, że są one stałymi mieszkańcami moich murarkowych domków (ubiegłoroczne  wielbłądkowe spotkania opisałam tutaj). A po drugie - podziało się, o czym  poniżej (info zaktualizowane!)